Anežka D.

Studentka medicíny, Crohnova choroba diagnostikována v 18 letech

Podle všeho to vypadá, že berete život s nadhledem. Přesto – co souvisejícího s nemocí považujete za největší omezení v praktickém životě?

Nejvíce mě omezuje nejistota, která s nemocí přichází v mnoha formách – od toho, když nevím, kdy přijde zhoršení a jestli budu muset měnit plány kvůli neplánované hospitalizaci, až k nečekaným potřebám toalety, které se ne vždy hodí. Podobně také nejistota z toho, zda mi sedne nějaké jídlo a nebude mi po něm špatně.

Jak to zvládáte například při studentských brigádách nebo během praxe?

Mám výhodu, že se pohybuji ve zdravotnictví, kde je toaleta na každém rohu, a kolegové či vyučující jsou relativně tolerantní. Moc dobře ale vím, že mít to takhle není obvyklé a to mě mrzí.

Co si myslíte, že bude nutné vyřešit ve vaší budoucí lékařské praxi? Jak budete muset své fungování přizpůsobit?

Jakožto budoucího lékaře v nemocnici mě děsí noční směny, nejsem si jistá, jestli je zvládnu. Funguji nejlépe, když dodržuji docela přísný režim – od stravy po spánek. Dokážu si představit kratší úvazek, ale i tak mi to vůči kolegům přijde nefér. Určitě to bude téma, které s budoucím zaměstnavatelem budu muset otevřeně řešit. 

Jaké by bylo vaše vysněné pracovní prostředí?

Snů mám hned několik, ale důležitý je pro mě hlavně kolektiv na pracovišti. A to, abych byla natolik zdravá, abych mohla dělat to, kvůli čemu jsem s medicínou vůbec začala – být průvodcem pacientů v těžkých časech.

Co byste poradila lidem, kteří by rádi pracovali, ale mají strach z odmítnutí nebo narážejí na nepochopení zaměstnavatele?

V dnešní době se nabízí čím dál tím více pracovních příležitostí přes internet, kterých sama využívám. Ze zkušenosti vím, že se člověk obecně setká s větším pochopením v neziskových organizacích, ale v zásadě záleží stejně hlavně na lidech, se kterými se v práci setkáme.

Mou hlavní radou by bylo „nedejte se“. Nikdo, kdo náš život nezažil, nemá právo říkat, co bychom měli nebo neměli zvládnout. 

A naděje je tu pro všechny!

Categories