Ondřej B.

Osobní trenér a trenér hokejbalu, ulcerózní kolitida diagnostikována ve 20 letech

Ondřej pracuje jako osobní trenér v gymu a současně jako trenér dětí na hokejbalu. Sport a pohyb je jeho životní vášní i motorem.

IBD se u mě projevila ve 20 letech, v době, kdy jsem žil náročným životním stylem – tréninky, vyčerpávající práce, párty. Nemoc mě přiměla přesunout se k počítači, ale pak jsem se rozhodl opustit stálou práci a začít dělat to, co mě opravdu naplňuje a baví. Řekl jsem si, že se do “jisté” práce můžu vrátit vždycky, risknul jsem to a odešel. Vyplatilo se. Práce mi teď paradoxně pomáhá a jak klienti v gymu, tak děti na hokejbale mě nabíjí. Výkony nemoc samozřejmě ovlivňuje, ale já sám musím poznat, kdy už jedu “přes čáru”. S klienty mám spíše kamarádský vztah, takže chápou, že si občas během tréninku musím odběhnout na WC. 

Dřív jsem to měl tak, že když mi nebylo dobře, necvičil jsem, zůstal doma, odpočíval. Teď už ale vím, že lepší to prostě nebude. Každý den vstanu, dám si ledovou sprchu a jede se dál. Po tréninku nebo nějaké aktivitě je mi stejně většinou lépe. Je škoda každého dne, který člověk nevyužije.

S hledáním práce jsem žádný problém nezažil, spíše údiv, když se zaměstnavatel automaticky u mladého člověka chystá zaškrtnout, že nemá invalidní důchod a vy ho zarazíte, že ho máte. Jsem zastánce toho jednat na rovinu. Pokud si člověk s IBD hledá práci, poradil bych mu jednoznačně upřímnost – již na prvním pohovoru zaměstnavateli říct, jak jsem na tom, že mám nějaká omezení. Zaměstnavatel potřebuje vědět, co čekat. Třeba, že někdy poběžím na WC, a někdy i rychleji. ☺ Musí vědět, že se tam člověk „nezašívá“. Já jsem si to sám pro sebe odůvodnil tak, že to je stejné, jako kdybych kouřil a dělal pauzy na cigarety. 

Práce je pro mne seberealizace – jak v oboru fitness, tak v pozici trenéra mládeže hokejbalu. Chci se stále učit nové věci a být lepším trenérem. Největší podpora je pro mne rodina a nejbližší okruh přátel. A nejvíce uznání si zaslouží moje přítelkyně, která je se mnou v tom dobrém i zlém.

Categories