Tereza N.

Podnikatelka, Crohnova choroba diagnostikována v 18 letech

V současné době podnikáte – máte vlastní značku prádla. Jaké jsou vaše předchozí pracovní zkušenosti?

Před mým kolapsem a přechodem do invalidity jsem 6 let pracovala na plný úvazek v mezinárodní firmě v lodní dopravě. Poté jsem organizovala různé konference, eventy, trhy či kurátorství výstavy. Nebo například práce osobní asistentky a office managera. 

Setkala jste se s nějakým omezením nebo odmítnutím souvisejícím s nemocí?

Já jsem se sama naštěstí nikdy s takovými komplikacemi nesetkala. Být sama schopna práci vykonat, když mi nebylo dobře, bylo dost náročné samo o sobě. Proto určité omezení určitě existuje, ale záleží na typu komplikací, které pacient má.

Často píšete o strachu. Jak vnímáte strach o práci nebo z pohovoru? Jak si vlastně vybrat dobrého zaměstnavatele?

Myslím, že je do začátku důležité vybrat si práci, kde cítím, že se nebudu každý den přetěžovat a tím riskovat zhoršení zdraví. Každá firma a prostředí je jiné. Takže co se týká otevřenosti, kdy a jak moc o své nemoci říci, to opravdu záleží. Je spousta pacientů, kteří roky problémy nemají, tak proč o nich mluvit? Je to věc čistě osobní, pokud se nejedná například o řešení invalidity.

Co myslíte, že by pacientům k pohodové práci nejvíce pomohlo? 

Já bych uvítala možnost flexibilních hodin a práce z domova.

Když se ale nedaří najít dobrého zaměstnavatele, co dělat?

Já doporučuji založení živnosti v případě, že jste např. v invalidním důchodu a nemůžete vykonávat práci jako dříve. Je dost možností volných živností, které jdou vykonávat i z domova. Člověk se někdy potřebuje naučit nové dovednosti. 

Na svém blogu píšete i o nejrůznějších „fake news“. Jednou z nich může být i obava zaměstnavatele, že pacienti s IBD jsou neustále nemocní, nechodí do práce nebo stále odbíhají na toaletu, a proto jsou nevýkonní. Jak to tedy je?

Doopravdy je to podle mě tak, že o nemoci většiny pacientů zaměstnavatelé nevědí, je to jejich osobní informací. Můj zaměstnavatel to věděl pouze kvůli mým častým operacím. Jinak je to nepravda do té doby, dokud někdo nemá takové komplikace, že opravdu pracovat nemůže, například kvůli operaci.

Categories